Monday, 28 December 2020

Jeszcze raz o dogmatyzmie stosowanym

 Sprawa, o której piszę nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, byśmy się wszyscy zaszczepili i pożegnali już to dziadostwo na zawsze.

Ale jak lubię filozofię i muszę zapytać. Czemu postawę antyszczepionkową nazywa się na przemian
1) przesądem
2) przejawem sceptycyzmu
To nie tylko kwestia stylistyczna. Przesąd to krewny zabobonu i nieuctwa. Sceptycyzm to całkiem przyzwoita postawa filozoficzna, o której czytaliśmy wszyscy u Tatara. Chociaż może z tymi wszystkimi tu przesadziłem.
Para sceptycyzm-przesąd często więcej mówi o autorze wypowiedzi niż o przedmiocie sporu. Przesąd to trochę termin perswazyjny. Bo gdy wprowadzano u nas przed laty chrześcijaństwo, to można było powiedzieć, że ci, którym Mieszko I kazał wybijać zęby za jedzenie mięsa w post, wykazywali sceptycyzm wobec nowej wiary. Ale sam Mieszko pewnie był przekonany, że walczy z zabobonem i przesądem.
Sprawę komplikuje jeszcze to, że autor artykułu u dołu wpisu zdaje się sugerować, że to bardziej rozwinięte kraje mają kłopot z ruchami antyszczepionkowymi, a nie akurat Chiny. Więc może istotnie nie przesąd, tylko zbyt radykalny sceptycyzm?
Sprawa, o której napisałem, nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, byśmy się wszyscy zaszczepili i pożegnali już to dziadostwo na zawsze.

https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201229520-Dr-Rys-Polska-na-skrajnej-osi-sceptycyzmu-ws-szczepien.html

Sunday, 27 December 2020

Dogmatyzm stosowany

Owszem, ja się pójdę zaszczepić, jeżeli by komuś potrzebna była moja wypowiedź, autorytet starszego pana, który co prawda ma nienajgorsze zdrowie i raczej łysinę niż szron na głowie.
Komu mam wierzyć, jak nie lekarzom.
Tylko do końca mi się nie podoba ten sceptycyzm wobec sceptycyzmu. Bo jak nie sceptycyzm, to co: dogmatyzm? Wiara - fideizm nie religijny, tylko naukowy? Myślałem, że nauka inaczej działa, ale jestem w błędzie. Eksperymenty naukowe są tylko dla kapłanów. Inni muszą wierzyć w ich autorytet. Pewnie moje wykształcenie filozoficzne źle przygotowało do życia. Naprawdę długo myślałem: wątpmy we wszystko, nauka sama się obroni. Do niedawna wyjątek kazano mi Iylko robić dla holocaustu.
Okazuje się, że bez szczypty dogmatyzmu nasza cywilizacja nie przeżyje, bo zjedzą nas wirusy.
PS. Nie do końca zadowolony jestem z tego, co napisałem. Po prostu dawniej, kogoś, kto by się nie chciał szczepić na przykład na polio, posądzano by nie o sceptycyzm, tylko o przesąd. Trochę tu wchodzimy na teren definicji perswazyjnych. Jak odróźnić przesąd od sceptycyzmu? Czy tak jak krytykę od krytykanctwa? Czy jak alternatywny seks od zboczenia? Są to pojęcia, których treść wypełniamy w zależności od naszych przekonań (nierzadko moralnych).
Sprawa, o której napisałem, nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, byśmy się wszyscy zaszczepili i pożegnali już to dziadostwo na zawsze.

Saturday, 26 December 2020

Smutna choinka i rezolutny bałwanek

19 grdnia 2012 


Czy ja jestem taki smutny, czy baśnie dla dzieci są takie smutne? Jestem całkowicie zdołowany po obejrzeniu przedstawienia wigilijnego w pewnej szkole. Nie jest to żadna krytyka. Jeśli już, to wstrząs, którego doznałem, jest przyczynkiem do pozytywnej recenzji.

Dzieci wystawiały „Choinkę” Andersena. Początkowo oglądałem dosyć pobieżne, myślami byłem zupełnie gdzie indziej. Ale gdy wycięta w lesie choinka została ustawiona w odświętnym pokoju, ubrana i udekorowana, zacząłem się zastanawiać, jak się cała ta historia skończy. Na razie choinka była trochę rozpaskudzona, dzieci patrzyły na nią z podziwem. Ale już parę dni później – z dużym niesmakiem, bo choinka zaczęła łysieć. „Jaka ona brzydka!” – choinka usłyszała po raz pierwszy.

Po paru dniach wyschniętą i niepotrzebną nikomu choinkę rozebrano i zaniesiono na strych. Tam miała za towarzyszki dwie piskliwe myszki, które były bardzo ciekawe tego, jak się żyje na salonach, więc były dla niej bardzo grzeczne. Ale nawet one zwracały się do niej: „Stara choinko”. „Nie jestem stara! Znam starsze od siebie drzewa. Niedługo po mnie przyjdą i zabiorą mnie z powrotem na salony” – marzyła w ciemnościach. I rzeczywiście, ktoś w końcu przyszedł, żeby posprzątać i choinka znalazła się na dworzu. „Zaraz przyjdą, żeby mnie znowu zasadzić w lesie. Będę znowu zielona”. I rzeczywiście, przyszły jakieś dzieci po to, by podeptać i połamać starą choinkę.

Przecież to bardzo smutne!  Swoim wstrząsem podzieliłem się z wychowawczynią, domagając się choćby 5 procent happy endu. „Ależ dzieci kochają tę baśń!”. To prawda, dzieci nie wyglądały na wstrząśnięte. Może zresztą choinka ma lepiej niż każde z nas. Ona do końca może się łudzić, że jeszcze raz trafi na salony i że z powrotem ją zasadzą. My wiemy, co z nami prędzej czy później się stanie.

Smutne jest również „Toy Story”, w każdym razie te części, które oglądałem. Zabawka komandos trafia kiedyś do dużej hurtowni zabawek i tak jak do tej pory komandos myślał, że jest kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym, tak nagle widzi na półce tysiące identycznych komandosów, tak samo wyglądających jak on. Zabawki też przywiązywały się do dzieci i było im smutno, kiedy dorastające dzieci wyrzucały je na śmietnik, a ich rodzice mówili: „Toys are not forever”.

Pamiętam jeden film bożonarodzeniowym, w którym uśmiech jednak przebił się przez łzy. Opowiadał on o bałwanku, ulubieńcu dzieci. Pod koniec zimy bałwanek jednak zaczął topnieć i ruszył w świat, by uratować się przed wiosennymi roztopami. Był już bardzo mały, kiedy napotkany na drodze zajączek powiedział mu, że musi iść w góry, gdzie lód nigdy nie topnieje. Tak zrobił i groźne dla siebie pory roku spędził w wysokich turniach. A następnej zimy się odrodził i wrócił do swoich dzieci.

Tego odrodzenia życzę na święta. W końcu Boże Narodzenie to czas odrodzenia. Zapytajcie prymasa Polski

Bajka Andersena w wersji angielskiej znajduje się tu. Tylko, że nie ma niej choinki a jest choinek (rodzaj męski)

JESUS IT’S YOUR BIRTHDAY

 


 

(streszczenie) Jeżeli Jezus nie był bogiem, a tylko człowiekiem, to jego życie winno być interpretowane trochę inaczej niż to się zazwyczaj robi. Jezus na krzyżu to umierający van Gogh, który za życia sprzedaż może jeden obraz, a po śmierci jego sztuka żyje i ma się dobrze. Jezus umierając miał poczucie klęski. Nie miał pojęcia, jak potężną religię właśnie założył. Nauka stąd dla nas płynie: my sami nigdy nie będziemy mogli ocenić, czy nasze życie kończy się zwycięstwem czy klęską (koniec streszczenia).

„Boże, Boże, czemuś mnie opuścił”. Jeżeli Jezus istniał, to na pewno wypowiedział te słowa. Trudno sobie bowiem wyobrazić, by ewangeliści, którym tak zależało na podkreśleniu jego boskości, wymyślili to westchnienie, jak najbardziej świadczące o jego człowieczeństwie. Jest to zresztą jedno z kryteriów autentyczności wypowiedzi Jezusa – kryterium zgorszenia. Jeśli coś nie pasuje do z góry założonej koncepcji autora, to jest prawie na pewno autentyczne, bo inaczej trudno wyjaśnić obecność danego zdania w dokumencie.

Kiedyś dużo słuchałem podkastów. Jednym z moich ulubionych były „Entitled Opinions”. W jednym z nich występował amerykański biblista Thomas Sheehan. Gospodarz audycji przeprowadził z nim wywiad zaczynając od przypomnienia: „Jedna z twoich  książek miała się zaczynać: „Jezus umarł na krzyżu nie wiedząc, że był Synem Bożym”. Sheehan w końcu wyrzucił to zdanie, ale i tak według amerykańskiego biblioznawcy Jezus nigdy nie głosił, że jest mesjaszem, Synem Bożym, tak naprawdę swoje królestwo miał budować na ziemi, w sercach ludzkich ;a nie w niebie. Nigdy też nie zmartwychwstał, choć umarł na krzyżu. Taka była wiedza o Jezusie przekazywana przez pierwszych chrześcijan, nawet w listach św. Pawła, dopiero w ewangeliach Jezus staje się Chrystusem, ale ewangelie powstały kilkadziesiąt lat po jego śmierci. Ponieważ są właśnie urodziny Jezusa, winniśmy o nim pamiętać, ale o takim, jakim był naprawę. Człowiekiem, który cierpiał na krzyżu, w przekonaniu, że jego życie się kończy, że jego idea nie zwyciężyła, i nie zwycięży, bo jej prorok ginął śmiercią, którą Żydzi uważali za bardzo hańbiącą. Któremu w chwili śmierci towarzyszyli tylko przestępcy, bo uczniowie uciekli. Cierpienie, przerażenie, poczucie bezsensu. Na pewno nie wiedział, że jego śmierć jest początkiem powstawania religii chrześcijańskiej, wielu kościołów, a on sam stanie się równie sławny jak John Lennon. Zgodnie z polską tradycją zostawmy wolny talerz dla Jezusa człowieka. Tym bardziej, że jednak nie możemy mieć do końca pewności, czy nie przyjdzie do nas po raz drugi.. Z historii Jezusa może dla nas wszystkich płynąć optymistyczna, choć niekanoniczna nauka. Westchnienie Jezusa na krzyżu może świadczyć o tym, że umierał w poczuciu tego, że jego życie jego skończyło się niepowodzeniem. Tymczasem był on założycielem jednej z głównych religii. Nigdy nie możemy wiedzieć, aż do samego końca, czy nasze życie okaże się sukcesem czy klęską. Może tego nawet nigdy nie będziemy wiedzieli. Dlatego uśmiechnijmy się i bądźmy pogodni. Z tą myślą zostawiam Was na święta

Wednesday, 23 December 2020

Święty Mikokołaj a zakład Pascala

 Sięgnąłem do blogowpisu sprzed siedmiu lat.

wtorek, 17 grudnia 2013
Filozofia i Mikołaj
Wesołych Świąt
Córka znajomych ma 12 lat, ale nadal pisze listy do św. Mikołaja. Jest to rodzina niekonsekwentnych ateistów, w boga nie wierzyć wolno, ale w św. Mikołaja należy. „Napisz list do św. Mikołaja”. „Ale św. Mikołaja nie ma”. „A właśnie że Mikołaj jest i się na pewno obrazi i prezentów nie przywiezie”. Córka znajomych się zastanowiła: „No to jeżeli z tego powodu mam nie dostać prezentów, napiszę”
Ta anegdotka zaczęła mi coś przypominać. Przecież to jest dokładnie zakład Pascala.
Bóg (Mikołaj) może tylko istnieć lub nie istnieć. Jeżeli Bóg istnieje, a ja w niego nie wierzę, to ponoszę nieskończoną stratę, bo idę do piekła. Więc lepiej wierzyć, to w sumie tak wiele nie kosztuje, zapewne tylko czasem trzeba zachować się przyzwoicie. Jeśli istnieje Mikołaj i się na mnie obrazi, to jako dziecko ponoszę niewyobrażalną dla siebie stratę: będzie gwiazdka bez prezentów. Lepiej już więc napisać list do Mikołaja, to nie tak wiele kosztuje.
Czy ta analogia nie pokazuje, że zakład Pascala jest trochę dziecinny. A może dziecko bywa czasami filozofem?
Like
Comment
Share

Monday, 9 November 2020

PRAWO DO ABORCJI

(bardzo mało filozofii)
Jestem za aborcją na żądanie, zawsze byłem, przynajmniej od matury, bo wcześniej jakoś nie pamiętam.
Mam znajomych, uczciwych i wrażliwych ludzi, którzy mają różne intuicje na temat aborcji, ale rzadko jestem świadkiem dyskusji na ten temat. Dla jednych i drugich ich stanowisko jest przeważnie „oczywiste”.
Więc postanowiłem ja spróbować. Człowiek jest śmiertelny. Śmierć jest rzeczą nienegocjowalną. Jeśli nie umrze w łonie matki, umrze być może jako starzec w pełni świadomości, że jego życie się kończy i za chwilę będzie nicość.
Śmierć w łonie matki jest śmiercią bez świadomości śmierci, albo (a bo ja wiem?) z jakąś rudymentarną świadomością, w każdym razie to nie jest to samo, co tragiczna śmierć myślącego człowieka. Niektórzy uważają, że dziecko w pierwszym okresie ciąży w ogóle nie odczuwa bólu, ale ja w to nie wchodzę. Skąd miałbym takie rzeczy wiedzieć?
Skąd wiem, że płód ma mniejszą świadomość niż dorosły człowiek? Dwulatek ma mniejszą świadomość niż trzylatek. W każdym razie nic potem nie pamięta.
To czemu nie zabijamy noworodków jak Grecy. Przede wszystkim głęboko to się przeciwstawia moim intuicjom moralnym, ale co to za argument? Ważniejsze jest to, że urodzenie się to najbardziej niearbitralna granica, którą można sobie wyobrazić. Nie dopuszcza ona wyboru w rodzaju: jedenaście czy dwanaście tygodni.
Zawsze patrzyłem na aborcję jako tragedię młodej matki, która musi wychować niechciane dziecko. To nie jest prosty wybór: matka może pokochać dziecko. Dlatego aborcja powinna być ostatecznością. Antykoncepcja przede wszystkim.
Zostaje problem prawny, bo do tej pory były etyczne. Czy aborcję powinniśmy traktować jak morderstwo? Za moich chłopięcych lat morderców karano śmiercią, paradoks: śmiercią życia urodzonego. Teraz też kary są bardzo surowe i słusznie. Ale takiej penalizacji nie wyobrażam sobie w tym przypadku.
Na koniec muszę powiedzieć, że te rozważania są mimo wszystko dość teoretyczne. Nigdy nie stanąłem przed takim dylematem.
Lubię to!
Komentarz
Udostępnij

Saturday, 7 November 2020

SCEPTYCYZM METODOLOGICZNY

 


 

Ze studiów wyniosłem przekonanie, że trzeba myśleć krytycznie. Że każdą tezę trzeba poddać pewnego rodzaju sceptycyzmowi, prawda powinna sama się obronić.

Zilustruję to pewną anegdotką. W Sali nr 13 im Kazimierza Ajdukiewicza Instytutu Filozofii pewnego miasta odbywało się seminarium, w którym uczestniczyli studenci zainteresowani filozofią Quine’a. Nie pamiętam na jakiej zasadzie, ale zgadało się o fenomenologii Husserla. Quine’iści często nie lubią fenomenologii, ale ktoś powiedział: „Tezy fenomenologii są absolutnie do przyjęcia, jeśli podejdziemy do nich z dobrą wolą”. Prowadzący seminarium w tym momencie huknęła: „Jak to z dobrą wolą? Chyba złą. Bo do każdej teorii trzeba podchodzić ze złą wolą.”

Próbowałem tę zasadę stosować w życiu, ale…… powiedzmy, że napotkałem kłopoty. Były one dwojakiego rodzaju:

1)      PRACA ZAWODOWA Też zilustruję anegdotą. Parę lat po studiach pracowałem z Amerykanami jako tłumacz. Przekładałem na bieżąco ich prelekcje, także pytania, które otrzymywali z sali. Jeden ze słuchaczy prelekcji zadawał tych pytań bardzo dużo. Potem, gdy uczestnicy prelekcji sobie poszli, amerykański prelegent nie krył swojej irytacji i oburzenia. „This guy who asked so many questions has a problem with his attitude. He is very negative”. A więc nie jest dobrze, gdy ktoś zadaje zbyt dużo pytań. Może być posądzony o negatywność.

2)      DENAJERYZM. Dobrze to napisałem? Dobra pisownia? W każdym razie wiadomo, o co chodzi. Przede wszystkim o historię i klimat. Co do pewnych rzeczy społeczeństwo uznało, że prawda już została ustalona. Ktoś, kto to kwestionuje, nie tylko błądzi, ale jest czasem świnią. Może pójść siedzieć. Rozumiem,  że gdy ziemia dąży ku zagładzie, nie czas na sofistykę. Tak samo nie żal mi specjalnie Irvinga, który został skazany na więzienie za opublikowanie książki, chociaż żal mi trochę jako człowieka pana Ratajczaka, w którego przypadku zakaz pracy doprowadził do śmierci. Ale pewno trzeba było tak postąpić, bo ludzkość w dwudziestym wieku przeżyła wielką  tragedię i nie chcemy jej powtórzenia.

Ja tu tylko chcę powiedzieć, jak bardzo nieprzywiedlna do życia okazała się postawa kartezjańskiego wątpienia, którą wpojono mi w młodości.

Sunday, 25 October 2020

NON OMNIS MORIAR

 

Ponieważ cały czas zbliżają się zaduszki, otworzyłem szuflady z moimi starymi spekulacjami. Te spekulacje mnie samemu naiwnymi się zdają. Więc musiałem coś dopisać. Więc dopisuję.

Parę dni temu napisałem, że skoro ja w internecie zostawiam wiele śladów, to być może (stojąc na gruncie materialistycznej teorii człowieka) po wielu latach, gdy nauka będzie na wyższym poziomie niż teraz, uda się będzie na nowo powołać mnie do życia. Przecież – chociaż nie jestem sławny – informacji o moim życiu nie będzie mało. W sumie więcej o mnie wiadomo niż o Mieszku Pierwszym, jak mówi mój młody kolega – Polak z Anglii uczący się w tamtejszej szkole - Pierwszym Mieszkańcu Polski. Choć na dobrą sprawę Mieszka I też nie udało się dotąd wskrzesić.

To, co napiszę składać się będzie z dwóch części

1)      Streszczenia odcinka serialu Black Mirror, gdzie zilustrowana została koncepcja podobna do mojej, o której pisałem poprzednio,

2)      Trochę takich wariacji na temat „nic w internecie nie ginie”. Wszyscy to hasło powtarzają, ale co właściwie ono dla was znaczy.

Ad 1) Odcinek nazywa się „Be Right Back”. Marta miała chłopaka, który jak wielu moich kolegów był bez przerwy podłączony do FB. Prowadził na przykład samochód równocześnie odpowiadając na posty. Nie jesteśmy zaskoczeni, że Ash (tak się nazywał) ginie w wypadku samochodowym. Marta jest zrozpaczona, ale wkrótce dowiaduje się o usłudze internetowej, pozwalającej jej rozmawiać ze zmarłym ukochanym. Usługa powołuje do życia cyfrowy awatar Asha. Awatar jest tworzony na podstawie analizy (harwestingu) postów i komentarzy w dyskusjach, które Ash zamieścił.

Wkrótce firma komputerowa mówi Marcie, że stworzyła nową aplikację. Jest ona jeszcze niedoskonała, mają ją w wersji beta. Marta może zostać jednym z testerów. Marta po pewnym wahaniu się zgadza. Wkrótce do domu przychodzi paczka, a w niej Ash jak żywy. Odtworzony za pomocą śladów, które zostawił za życia.

Dowiedziałem się przed chwilą, że to już nie tylko film, ale rzeczywistość. Powstała aplikacja, którą stworzyli (jak wszystko inne) Rosjanie.

Cytat z pewnego blogu (źródłem jest załącznik).

“On November 28 2015, a 34-year-old man called Roman Mazurenko was hit by a speeding Jeep in central Moscow. He was rushed to the nearest hospital but died of his injuries. His best friend Eugenia Kuyda arrived just before he passed, just missing the chance to speak with him one last time.

She spent the next three months collecting text messages that Mazurenko’s friends had stored on their phones and handed them over to the engineers at her software company Luka. After some computer wizardry, involving algorithms and artificial intelligence, Kuyda’s engineers had developed an app that would let her speak to Mazurenko once again. It sounds like an eerie science fiction story and that’s because it originally was…”

Ostatnie zdanie oczywiście rozumiemy. Życie dogoniło serial. Mazurenko to Ash a Eugenia Kuyda to Marta z serialu Netflixa.

Ponieważ w necie nic nie ginie, więc może da się nas kiedyś wskrzesić. Postęp naukowy jest nieograniczony, a starożytni Grecy nie mogli sobie wyobrazić telefonu, telewizji czy komputera.

 

Ad 2) Tylko co to znaczy: nic w internecie nie ginie? Czy jest to dla was tylko hasło, czy coś z czym mieliście osobiste doświadczenia? Jest tu paru celebrytów, którzy napisali o jedno zdanie za dużo. Ja mam doświadczenie trochę inne. Moje doświadczenie jest takie.

W dzisiejszych czasach, żeby prowadzić blog trzeba być wybitnym intelektualistą, jak Jan Hartman czy Zbigniew Hołdys, subtelnym literatem jak Maria Nurowska, Manuela Gretkowska, poetą o dużej nośności lirycznej jak Jan Kapela. Kiedyś było inaczej.  Kiedyś wszyscy pisaliśmy blogi, jak ludzie dziewiętnastowieczni pamiętniki. A potem, gdzieś koło 2014 roku, nagle przestaliśmy, i przeszliśmy do FB.

Był taki moment, że zrobiłem się wściekły na fejsbukowe hejty i postanowiłem wrócić do blogowania. I co się okazało. Mój blog już NIE ISTNIEJE. Gdy anonimowi blogerzy przeszli do FB, agora zlikwidowała PROJEKT BLOG jako nierentowany. I skasowała wszystko.

Nie ma więc żadnej mowy, o tym, że nic w internecie nie ginie. Przyjdzie WŁAŚCICIEL INTERNETU i wszystko skasuje. Ot tak. Bo jego. Bo się już nie opłaca. Ja nigdy nie miałem ambicji literackich. Fotograficznych też nie mam. A mimo to trzymam sobie stare zdjęcia. Na pamiątkę.

Parę moich dawnych wpisów ocalało w kopii, więc zacząłem je tu wrzucać. Kiedyś gdy to robiłem, podszedł do mnie mój syn i zobaczył, że się martwię. I powiedział mi, że jest taka aplikacja, która się nazywa WAY BACK MACHINE, która pozwala odzyskać pliki w necie nawet, gdy zostały już skasowane. Zadziałało. Odzyskałem prawie wszystko. Długi wpis, który tu wrzuciłem w tym tygodniu, odzyskałem właśnie w ten sposób. Rękopisy nie płoną.

Kiedy słyszę hasło „Nic w sieci nie ginie”, to myślę właśnie o tej sytuacji. Wprawdzie całą naszą WŁAŚCICIEL INTERNETU MOŻE skasować od tak sobie. Ale to nie znaczy, że zrobi to skutecznie

Non omnis moriar.

https://i-d.vice.com/en_uk/article/nepbdg/black-mirror-artificial-intelligence-roman-mazurenko


 

 

Friday, 23 October 2020

Czy można mnie wskrzesić?

 

W początkach FB napisałem kiedyś coś optymistycznego o życiu po śmierci. Pomyślałem sobie, że warto to powiesić na parę dni przed świętem, które uważam za bardzo ponure – nie lubię go. Może bardziej lubiłbym święto Wszystkich Zmarłych, gdyby było na wiosnę, powiedzmy w maju, kiedy dużo rzeczy rośnie.

To, co napisałem było bardzo naiwne. Potem obejrzałem taki odcinek na „Black Mirror” oparty na podobnej idei. A potem jeszcze raz porobiło się tak, że swoje poglądy zmodyfikowałem, a potem jeszcze raz zmodyfikowałem. Może za parę dni napiszę, o co mi chodzi.

Ale siedem lat temu myślałem właśnie tak.

 

Czy można mnie wskrzesić?

Przyjmuję opcję leniwą. Nie będę stosował ani specjalnej diety, żeby żyć dłużej, ani nie dam się zamrozić, żeby stać się nieśmiertelny w bliżej nieokreślonej przyszłości, jak będzie już dostępna technologia. Po prostu liczę na to, że w przyszłości nauka i tak mnie wskrzesi.

Od razu mówię, że więcej mam szans na wskrzeszenie, jeśli prawdziwa jest hipoteza, że człowiek jest bytem materialnym, niż duchowym. Jest tu pewien paradoks, ale tak mi wychodzi.

Czasami myślę jak materialista, czasami jak dualista. Ale nawet, gdy myślę jako materialista, nie jestem wolny od spekulacji.

Jako zatem spekulujący materialista powiem, że na pewno o świecie dużo rzeczy jeszcze nie wiemy. Nie w pełni poznaliśmy budulec, z którego składa się świat. Wystarczy sobie przypomnieć, ile razy w historii nauki zmieniały się na to poglądy. Także i obecnie panujące teorie zostaną kiedyś obalone lub radykalnie zweryfikowane.

Nie wiedząc do końca, jak jest zbudowany świat, nie mogę być pewny, czy przebywając na tym świecie, nie zostawiamy po sobie więcej śladów niż myślimy. Ślady te są być może niewykrywalne metodami współczesnej nauki, nie rejestrują się na istniejących przyrządach, ale ludzkość ma przed sobą może milion lat historii (a za sobą najwyżej kilkaset tysięcy, a może mniej). Może z czasem pozna te ślady (zupełnie empirycznie, doświadczalnie, naukowe) i na tej podstawie struktura mojego ciała zostanie odtworzona.

Jeżeli ktoś mówi, że takie myślenie jest szalone, to zwracam uwagę, że jeszcze wszystkiego o świecie nie wiemy i że w starożytności telewizja czy internet też mogłyby się wydawać czymś zupełnie niemożliwym dla starożytnych Greków czy Egipcjan. A kto wie, jakie jeszcze cuda techniki naszych potomków czekają.

Nie jest zatem absurdalne, że zostanę kiedyś wskrzeszony. Ale jest to możliwe tylko przy założeniu, że człowiek jest mechanizmem materialnym. Skoro jest to przynajmniej możliwe, nie będę robił nic, tylko cierpliwie czekał na wskrzeszenie – nie przez Boga, tylko przez naukę. Nauka odtworzy moją kopię.

Jest jednak pewien problem. Ja po prostu dość rzadko myślę jako materialista. Czasami myślę, że ludzka świadomość nie da się zredukować do materii. Jeśli to z kolei jest prawdą, to nie można mnie na tej drodze wskrzesić, bo wówczas z samego materialnego budulca świadomości nie odtworzę.

Paradoks jest taki, że w rozumowaniach tu przedstawionych wskrzeszenie jest bardziej prawdopodobne na gruncie teorii materialistycznej niż niematerialistycznej (zakładającej nieredukowalność świadomości).

Wskrzeszenie na gruncie teorii niematerialistycznej (spirytualism, dualizm) wymaga niestety wiary religijnej.

Czytelnikom z okazji Zaduszek życzę wiele lat życia i zdrowia.

niedziela, 03 listopada 2013, markiz.witkowski

Saturday, 10 October 2020

 2010-01-28

Nowy Kandyd
Dziesięć lat temu Pisałem to w czasach, kiedy 1) Ben Elton był moim ulubionym pisarzem i satyrykiem, co sprawiało, że byłem jednym

z niewielu jego fanów, jeśli prawdą jest, że wielu Anglików woli od niego Osamę bin Ladena, masowego mordercę, bo ten miał jakieś zasady. 2) mogłem czytać książki bez okularów, a teraz nie mogę, więc preferuję audiobooki. 3) Nazwałem to Nowym Kandydem, chociaż powieść o nowym Kandydzie napisał Stephen Fry. Jutro sobie przypomnę tytuł The Stars' Tennis Balls

Mają rację myśliciele chrześcijańscy, np. Marilyn McCord Adams (podcast Philosophy Bites), że problem teodycei (dlaczego w świecie jest tyle zła, skoro świat jest jest dobry), to problem nie tylko ludzi wierzących w Boga (stworzyciela najlepszego z możliwych światów), ale również ludzi wierzących w postęp często obojętnych religijnie lub skłóconych z kościołami. Skoro świat dąży do postępu, to dlaczego zło w nim nie znika i dlaczego nie tylko bogatsi stają się bogatsi, ale i biedniejsi biedniejszymi? Dlaczego wojny? Dlaczego śmierć? I dlaczego ludzkość i tak w końcu zniknie?
Kandyd Woltera dorastał w przyjemnym otoczeniu dworu Westfalii uczony przez filozofa Panglossa, że żyje na najdoskonalszym ze światów. Zmienił jednak swoje przekonanie, gdy podobnie jak Budda zaczął poznawać świat i odkrywać w nim cierpienie: wojny, fanatyzm religijny, niesprawiedliwość, obserwowane u różnych, a także – last but not least – katastrofy żywiołowe. Jest prawdopodobne, że w trzęsieniu ziemi w Lizbonie i towarzyszącym mu tsunami zginęło 100 tysięcy ludzi. Ale na potrzeby filozoficznej argumentacji, że świat nie jest doskonały, wystarczyłaby też czasem podawana znacznie niższa liczba ofiar – 10 tysięcy. Liczyłaby się nawet śmierć kilku sprawiedliwych, jak w Sodomie.
Kandyd w końcu zdejmuje swoje różowe okulary, wyznając odtąd dużo skromniejszą filozofię. Być może świat jest niesprawiedliwy, ale cokolwiek się dzieje, trzeba uprawiać własny ogródek. Trochę jak w piosence Młynarskiego (której Kandyd nie mógł znać): „Róbmy swoje.”
Parę dni temu skończyłem czytać nową powieść Bena Eltona „Meltdown”. Bohaterowie tej powieści na pewno nie zastanawiają się, czy ich świat jest najlepszy z możliwych. Ale na pewno jest nowy i wspaniały. Dwóch młodych bankierów sprzed kryzysu, bizneswoman, polityk, architekt tworzy paczkę przyjaciół, jeszcze ze studiów. Większość (choć nie wszyscy) uważają, że pieniądze to nowy rock and roll. Świetnie zarabiają, budują sobie domy, posyłają dzieci do najlepszych szkół, żyją (i inwestują) ryzykownie i niebezpiecznie. Widzą, że niektórzy wokół nich tracą pracę, ale tłumaczą to równie logicznie i racjonalnie jak Pangloss. Jest to logika rynku – po co bank ma mieć tyle oddziałów i kasjerów, skoro każdy może dokonywać transakcji u siebie w domu na komputerze.
Powieść ma wiele wątków, streszczam jedynie główny, resztę przeczytajcie sami, moim zdaniem warto. Liczę, że tłumaczenie polskie niedługo się pojawi.
Jim – bardzo sympatyczny makler – pracownik banku londyńskiego obracający węgierskimi papierami wartościowymi jest nie tylko artystą w swoim zawodzie (zarobił miliony), ale ma drugie hobby. Chce zostać przedsiębiorcą budowlanym. Za namową przyjaciela, bankiera Ruperta, kupuje za pieniądze zarobione w banku i dużo, dużo kredytu całą londyńską ulicę, żeby przebudować na niej wszystkie domy i sprzedać w zyskiem (polska firma już na placu budowy). Ekstrawagancja? Wcale nie. W tym czasie przyjaciel Ruperta i Jimmy’ego, architekt David (który również pracuje u Jima na Jego Ulicy) projektuje wielki gmach na pograniczu Luksemburga i Francji. Chodzi o to, by we Francji czerpać zyski, a z Luksemburga ciągnąć korzyści podatkowe.
Zaczyna się kryzys. Węgierska waluta jest za silna, Jimster the Makler idzie na bruk. Nie ma za co płacić robotnikom ani architektowi („Jak jest po polsku: zapłacę wam za dwa tygodnie?”). Więzi przyjacielskie jeszcze ze studiów, początkowo silne, w końcu pękają. Bank Ruperta (Scottish Granite, nazwa przypomina prawdziwy Northern Rock) sam zagrożony bankructwem zajmuje przedsięwzięcie budowlane Jima, a Rupert obojętnie się temu przygląda. Jim nie ma nawet pieniędzy na dom (wart miliony, ale też nie może go sprzedać). Szkoła publiczna wyrzuca jego syna za nie płacenie czesnych (nie liczą się darowizny Jima sprzed paru lat, kiedy miał jeszcze dużo pieniędzy; „tamto to tamto, a czesne to czesne, nie jest jesteśmy fundacją charytatywną, chociaż mamy status fundacji charytatywnej”).
Właśnie wątek szkolny najbardziej mi się w tej powieści podoba. Rodzice są przerażeni, gdy syn ma iść do szkoły państwowej. Dzieci mówią tam trochę innym językiem. Różnice akcentów są jeszcze w Anglii nie tylko silne, ale i socjologicznie znaczące. „Nie możesz w nowej szkole mówić elegancko. Masz mówić jak w telewizyjnych Eastenders (popularna opera mydlana)” – poucza Jim syna. Na szczęście Toby świetnie sobie poradził. Bo szkoły państwowe są też pełne emigrantów, a ci chcą się uczyć dobrego angielskiego (i to szybko). Toby zaprzyjaźnia się z synem emigranta z Somalii.
Grupę przyjaciół ścigają też inne furie, detektyw ubezpieczeniowy (Jeden z przyjaciół Jima i Ruperta umiera w tajemniczych okolicznościach – był ofiarą amerykańskiego oszusta Madoffa – ubezpieczyciel podejrzewa samobójstwo i nie chce żonie wypłacić dużego ubezpieczenia), Scotland Yard (Rupert prowadził insajderskie transakcje na giełdzie i od czasu do czasu dawał Jimowi zarobić). A cały czas wszystkich ścigają banki.
Pozbawiony środków do życia Jim podejmuje krok desperacki. Jako dziki lokator zajmuje jedno z mieszkań na swojej byłej ulicy (dawno już przejętej przez bank) i remontuje je tak, by mogła w nim zamieszkać rodzina. Zajmuje co zostało. Wszystkie lepsze mieszkania są już dawno zajęte przez innych dzikich lokatorów, którzy stają się nową burżuazją i nie lubią włóczęgów ani nowych dzikich lokatorów. Gdy Jim ciężko pracuje malując ściany, wybucha pożar, w którym były bogacz o mało nie traci życia.
Ale kryzys się kończy. Sytuacja Jimmiego się poprawia. Jego były węgierski desk znowu zaprasza go do współpracy. Ale on już nie chce być maklerem. Jak Kandyd woli uprawiać swój ogródek. Kiedyś Jimowi remontował mieszkanie pewien Rumun. Dzisiaj Jim u niego terminuje.
Może to zwycięstwo wolterowskiej filozofii ogródka. Nie łudźmy się jednak – uprawa ogródka też jest wpisana w kapitalistyczny system. Przyjaciel Jima Rupert, gdy wszystko było jeszcze OK, a on nie musiał uciekać zagranicę, powiedział mu kiedyś. „Za pięć lat będziesz bezużyteczny a twoja firma cię porzuci… Ale co to za wspaniałe pięć lat!”. Teraz wielu młodych ludzi szykuje się, by przejąć biurko Jima. To ich entuzjazmem karmi się kapitalizm (nie poddany właściwej regulacji). Ich transakcje (na koszt deponenta, a potem podatnika) będą coraz bardziej ryzykowne. I tak aż do następnego kryzysu.

Na końcu dołączam dyskusję z blogu, który agora raczyła skasować z dziesiątkami innych. Jest tam wypowiedź kolegi o pseudonimie „balsam Łomżyński”, co brzmi równie dobrze jak „Leśne Ruchadełko”. Kolega ten prowadził blog „Ileś tam dni do końca prezydentury Lecha Kaczyńskiego”. Blog nie był polityczny, tylko surrealistyczny. Przestał go prowadzić, jak przyszła wiadomość o katastrofie smoleńskiej. Ten człowiek co jakiś czas mnie zaczepiał, chociaż słowa troll wtedy nie znano. Natomiast on twierdził że mnie zna, pewno był kiedyś studentem filozofii, tak jak ja.

Komentarze:
balsamlomzynski
2010-02-01 18:55
Snujecie, Witkowski, czarne i niechętne kapitalizmowi spekulacje, ot, co: snujecie. Byliście u mnie ostatnio? U mnie też i o kryzysie, i literatura jest, ale też jest muzyka, bez której użycia w ogóle zabrania się wstępu. A tak powiedzieć prawdę, między filozofią Kandyda: "rozpoznaję, że świat jest daleko bardziej skomplkowany, niż mnie uczono i w związku z tym poprzestaję na ogródku" a filozofią załamanego brokera: "nie dam rady drugi raz przez to przejść" nie ma analogii. Marudzicie, Witkowski, ot co: marudzicie.
conradtheme
2010-02-01 22:11
Odnośnie tzw. "słabości argumentu antyrowerowego", o którym wspomniałeś na moim blogu, to nie rozumiem twojej logiki. Co prawda logika formalna to było zawsze coś, w czym nie mogłem się połapać i między innymi dlatego nie zdecydowałem sie studiować filozofii, ale jest jeszcze tak zwany chłopski rozum. Na chłopski rozum to nie mam pojęcia, dlaczego to, ze pogoda utrudnia jazdę autem, to należałoby wybrać rower, którym jeszcze trudniej się jeździ w taką zimę stulecia, jeżeli w ogóle mozna mówić o jakiejkolwiek jeździe rowerem. Generalnie to twój wybór, Markizie, że nadal poruszasz sie na rowerze, ja jednak nie podziwiam cię za twój upór i wytrwałość. Szczerze, to uważam, że są pewne granice zdrowego rozsądku i ludzie jeżdżący rowerem w tak ekstremalną zimową pogodę (dziś mijałem jednego cyklistę na szosie w ostrej śnieżycy, w której sam nic nie widziałem pomimo wycieraczek pracujacych w max. tempie) zwyczajnie w świecie przekraczają te i tak daleko już posunięte granice zdrowego rozsądku. I pisze to cyklista z zamiłowania. Pozdrawiam i dziękuję za wyrazy sympatii :-)
markiz.witkowski
2010-02-02 21:20
@balsamlozynski Zajrzałem na Twój blog. W sumie trudno mi uwierzyć, że człowiek o tak dużym talencie literackim w ogóle tu zagląda. Mam dwie uwagi. Po pierwsze, nie uważam, by to co napisałem, miało charakter szczególnie antykapitalistyczny. Przez ostatnie lata po prostu były pewne przegięcia i tyle. We wszelkich istniejących kapitalizmach były zawsze pewne regulacje i nie ma w tym nic antykapitalistycznego. Poza tym, kapitalizm tym się rózni od komunizmu, że nie wymaga, by go ciągle chwalić. Nie pomrukuje groźnie "Panu się ustrój nie podoba". Druga rzecz, nasłuchałem się, oj nasłuchałem przez ostanie lata różnych Panglossów, którzy twierdzili, że kapitalizm jest dobry na wszystko. Jeden z nich wręcz uznał, że skończyła się historia, bo co jeszcze może się wydarzyć, skoro upadł komunizm. Ale świat jest daleko bardzie skomplikowany niż nas uczyli liberalni filozofowie. Chyba masz rację, że analogia między Kandydem uprawiającym swój ogródek, a Jimem terminującym u stolarza rumuńskiego ("We Wschodniej Europie jeszcze rozumieją drewno") może być trochę naciągana. Choć z drugiej strony zakończenie Kandyda u Woltera nie robi na mnie wielkiego wrażenia. Natomiast w jednym miejscu muszę Ci zarzucić niestaranną lekturę mojej notki. Oczywiście jest tam o muzyce. Pozwolisz, że zacytuję: "Pieniądze to nowy rock'n'roll". @Konrad, wcale nie jest tak, że rowerem się jeździ trudniej. W taką pogodę rowerem się jeździ szybciej niż samochodem. Napisałeś "Jeżeli w ogóle można mówić o jakiejkolwiek jeździe rowerem". Tutaj już jesteśmy w świecie paradoksów Zenona z Elei. Jadę sobie rowerem po śniegu i stwierdzam, że jadę. A ty mi piszesz, że nie można mówić o jeździe rowerem. Co więcej, dojeżdżam do pracy szybciej rowerem niż inni samochodem. Ale ty piszesz, że nie można mówić o jeździe rowerem. Jeżeli nie można mówić o jeździe rowerem, to tym bardziej nie można mówić o jeździe samochodem, który jedzie wolniej. Wychodząc już poza filozoficzne ględzenie, rower zimowy stał się u nas faktem. Pozdrawiam
Gość: balsamlomzynski, 94-240-45-34.lukman.pl
2010-02-02 22:48
Po pierwsze jestem filozofem, po drugie, niezle sie znamy; nie jestescie bardzo domyslni Witkowski, ot co: nie jestescie. Co do kapitalizmu, przeciez ja sie wyglupiam, tylko i wylacznie. Wpadaj czesciej. Balsam
markiz.witkowski
2010-02-02 22:59
O wyższości rowera nad samochodem @conradtheme wracając z pracy do domu, jechałem drogą wojewódzką nr 703 do węzła Wartkowice, by tam wskoczyć na bezpłatną wciąż autostradę A2 i pomknąć do Emilii, a potem na Radogoszcz. W miejscowości Tur na prostym odcinku drogi przy prędkości dokładnie 40 km/h moim samochodem obróciło o 180 stopni. Na szczęście zatrzymała mnie ogromna hałda śniegu po przeciwnej stronie szosy i na szczęście nic nie jechało przeciwnym pasem. Nie obyło się bez pomocy przejeżdżającego właśnie kierowcy busa, który na lince wyciągnął mnie z zaspy i mogłem kontynuować podróż całkowicie zaśnieżoną szosą nr 703, teraz już nie przekraczając 30km/h, a momentami nawet 20 km/h. Nie pomogła więc nadzwyczaj ostrożna jazda, pilnowanie, by nie przekroczyć 40tki na liczniku i utrzymać obroty silnika poniżej 2000/min. Auto nagle zatańczyło, wszystko stało się nagle i nic nie mogłem zrobić. Po tym incydencie nie używałem wobec bezlitośnie nam panującej pory roku innych określeń niż to zaczynające się na literę k z dodatkiem przymiotnika "je..na". Jakoś to mi się nie przydarza jako rowerzyście Uważaj na siebie
Gość: markiz.witkowski, 193.201.167.25*
2010-02-02 23:22
@balsamlomzynski ha, ha, ha ale sie nabralem. juz wiem o kogo chodzi, w takim razie pozdrawiam, tez wpadaj
Gość: balsamlomzynski, 94-240-45-34.lukman.pl
2010-02-03 13:49
w istocie? dowodzik prosze, ale bez nazwisk
markiz.witkowski
2010-02-03 14:58
No więc, o ile pamiętam, była tylko jedna osoba na filozofii, która zwracała się do mnie per Witkowski, ale mogę się mylić. Zaraz iidę do ciebie na blog, bo zainteresował mnie wywiad z Tadeuszem Kowalikiem, do którego link dał jeden z twoich czytelników. To do rychłego spotkania
Gość: balsamlomzynski, 94-240-45-34.lukman.pl
2010-02-04 11:28
Ale ja nie mogę zweryfikować tezy, czy byłem jedynym, który Was, Witkowski, tak nazywał. Z universum własnych doświadczeń musicie Witkowski wybrać jedno, które w spobsób jednoznaczy będzie dla mnie rozpoznawalne jako coś com unikalnie sprawił, unikalnie padł ofiarą -- w przypadku działań przez Was sprawionych -- bądź czego jedynym byłem świadkiem. Zachodzi potrzeba uruchomienia funkcji jeno-jednoznacznej, jeśli cokolwiek jeszcze z zadanego materiału, poza oczywistymi bzdurami, pamiętacie. Ot co: jedno-jednoznaczna.
markiz.witkowski
2010-02-04 17:12
Ale mam problem. Bo jeśli napiszę, że razem poszliśmy na dziwki, to może się okazać, że byłeś na tyle pijany, żeby tego nie pamiętać. Jeżeli napiszę, że byłeś już wtedy łysiejący, w okularach i dość wysoki, to może się okazać, że miałem na myśli Kowalskiego, a ty się nazywasz Piotrowski. Mogłoby się na przykład okazać (że przejdę do Twojej specjalności), że miałem na myśli Jarosława Kaczyńskiego, a ty się nazywasz Lech Kaczyński (tylko bardzo proszę się nie obraź: nie piszę tego, żeby obrazić ani ciebie, ani Braci ). Żaden opis nie jest tak naprawdę jednoznaczny, bo zawsze może odnosić się do kilku ludzi. Chociaż Lebniz pisał o dwóch jednakowych liściach i tak dalej. Mówiąc o Kaczyńskich. Nie zdajesz sobie sprawy, ile oni robią dla rozsławienia imienia Polski na całym świecie. Jak byłem na Sri Lance na wakacjach (wprawdzie to nie Nasza Klasa, ale się pochwalę), to recepcjonista zwrócił się do mnie z niekłamanym entuzjazmem (Mr. Witkowski, Pan pochodzi z kraju, którym rządzy dwóch bliźniaków ("a pair of identical twins"). I jeszcze anegdota. Wybrałem się do dentysty, bo bolało mnie jak cholera. Pani Zosia, pielęgniarka, pamiętając o operowych zainteresowaniach mojej żony, pyta mnie: "Panie Marku, czy Kaczyński interesuje się operą czy operetką.". A ja, bardzo zdenerwowany, że zaraz dentysta będzie wiercił mi w zębie i generalnie mało przytomny, pytam: "Ale który, Lech czy Jarosław". Pozdr
balsamlomzynski
2010-02-04 22:39
Łysiejący, na dziwki, pijany? Skąd dziwki wtedy, gdzie? dlaczego alkohol marnować? Żaden opis nie jest tak naprawdę jednoznaczny? Każdy porządny opis jest, Witkowski, ot co: każdy.